تبلیغات

ارتشی به رنگ خونم ...! لیورپول - Liverpool - آشنایی با 10 ورزشگاه میزبان جام جهانی 2010 افریقای جنوبی(قسمت 1)
آشنایی با 10 ورزشگاه میزبان جام جهانی 2010 افریقای جنوبی(قسمت 1)
برای اشنایی با 10 ورزشگاه جام جهانی به ادامه مطلب بروید.

1.استادیوم کیپ تاون

 

استادیوم کیپ تاون

شهر : کیپ تاون

پوشش: چمن

ظرفیت: 68 هزار نفر

یکی از زیباترین شهرهای آفریقای جنوبی اکنون دارای ورزشگاه خارق العاده ای در آستانه رقابتهای جام جهانی است و قطعا استادیوم کیپ تاون، یکی از ورزشگاه های زیبایی است که میزبانی تعدادی از دیدارهااز جمله دیدار مرحله نیمه نهایی را عهده دار خواهد بود.

این استادیوم در حاشیه مرکز شهر کیپ تاون ساخته شده و دسترسی آسانی به مرکز شهر دارد و به علاوه تنها چندصدمتر با لب دریا فاصله دارد.

این محدوده جغرافیایی که از آن به عنوان نقطه سبز نیز یاد می شود، محل برگزاری رویدادهای مختلف ورزشی از جمله اسب سواری است. محوطه اطراف ورزشگاه یکی از مناطق جذاب شهر است.

استادیوم کیپ تاون ، "نقطه سبز" را متحول می کند.

نمای زیبای استادیوم کیپ تاون برای همیشه محوطه " نقطه سبز" را متحول می کند.معماری زیبای این ورزشگاه باعث شده که آن را "ستاره کیپ تاون" بنامند.

طراحی و ساختار سقف این ورزشگاه در تمام دنیا بی نظیر است. ساختار پایه ای این ورزشگاه شباهت زیادی به چرخ دوچرخه دارد. حدود 72 کابل حلقه های درونی و بیرونی این دایره را که برای بالابردن سقف ورزشگاه تا ارتفاع کنونی به کار رفته را به هم متصل می کنند .

نوآوری دیگری که در ساخت سقف این ورزشگاه به کار رفته استفاده از شیشه های کلفت 16 میلیمتری برای پوشش و محافظت تماشاچیان از بادهای تند و باران است. تمام سیستمهای به کار رفته در این ورزشگاه تست شده و این ورزشگاه نوساز آماده استقبال از میهمانان آفریقای جنوبی در طول برگزاری این مراسم است.

اطلاعات :

- استفاده از 96 هزار متر مربع بتون

- سقفی به وزن 4700 تن

- استفاده از 9000 پنل شیشه ای برای پوشش دادن 3700 مترمربع

- 500 توالت و 360 توالت مردانه

- 16 آسانسور

- بیش از 2500 کارگر در زمان ساخت این ورزشگاه در آن مشغول به کار بودند و حدود 1200 نفر نیروی متخصص، این کارگران را آموزش داده اند.

- این تنها استادیوم دنیاست که سقفی شیشه ای دارد.

- در مواقع اضطراری ورزشگاه می تواند در طول 15 دقیقه تخلیه شود.

این استادیوم جایگزین استادیومی با 18هزار صندلی شده است. ورزشگاه قبلی که در سال 2007 ویران شده بود، ورزشگاهی چند منظوره بود که بیشتر برای فوتبال به کار گرفته می شد و زمین تیم باشگاه آژاکس کیپ تاون بود.

مراحل ساخت این ورزشگاه جدید در ماه مارس سال 2007 آغاز شد. تنها در طول 33 ماه شرکت های پیمانکاری مورای و رابرتس و دبلیو- بی- اچ – او ،این پروژه بزرگ را که در حدود 600 میلیون دلار آمریکا هزینه در برداشت، نهایی کردند.معماران این پروژه بزرگ نیز یک کمپانی آلمانی و تعدادی از معماران محلی بودند.

هوادارانی که می خواهند به استادیوم بروند می توانند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کند. بهترین راه پیاده روی کوتاهی از ایستگاه وسایل نقلیه ای است که قطارها و اتوبوسها و تاکسیها هواداران را تا آنجا می آورند.

سیستم حمل و نقل عمومی برای ساعات اضافه تری در طول روز به فعالیت می پردازد و برنامه اتوبوسها و قطارها و قیمتهای آنها در اینترنت در دسترس هواداران است و شماره تلفنی نیزبرای پاسخگویی به تماشاگران اختصاص بافته است.

سفر با اتومبیل دربستی در طول رقابتها چندان توصیه نمی شود و مسئولان میزبانی این رقابتها نیز محدودیتهایی را برای رانندگانی که مجوز تردد ندارند را در نظر گرفته است و بدین ترتیب دسترسی به استادیوم کیپ تاون با اتومبیل شخصی مقدور نیست.

- در بخش داخلی سقف ، 360 چراغ قرار داده شده که تاثیر منفی جلوه ورزشگاه از بیرون را می کاهد

- این ورزشگاه دارای پنلهای شیشه ای به قطر 16 میلی متر است تا تماشاگران را از بادهای شدید و باران مصون نگاه دارد. بدین ترتیب نور خورشید می تواند وارد شود و به علاوه لایه های زیرین سقف صدای داخل ورزشگاه را تلطیف می کند.

- طبق گفته معماران سازنده این ورزشگاه، در شرایط اورژانسی ، استادیوم کیپ تاون می تواند در حدود 15 دقیقه تخلیه شود.

- طراحی این ورزشگاه بدین ترتیب است که تماشاگران نزدیک به جریان بازی هستند و با ارزان ترین بلیط می توانند بهترین دید را از بازی داشته باشند.

- ورزشگاه نزدیک خط ساحلی است و در اطراف آن فروشگاه ها و مراکز تفریحی متعددی تعبیه شده است.

- این ورزشگاه پس از رقابتهای جام جهانی برای رویدادهای مختلف ورزشی استفاده خواهد شد و به علاوه برای میتینگ های بزرگ یا کنسرتها نیز به کار خواهد رفت. این برای شهر کیپ تاون امکان بسیار خوبی است ولی در این صورت ممکن است زمین چمن ورزشگاه آسیبهایی ببیند.

- وجود بستر صخره ای در نزدیک سطح زمین محل احداث این ورزشگاه بدان معناست که این ورزشگاه هرگز سقوط نخواهد کرد و به همین دلیل می بایست بلندتر ساخته شود و این هزینه به مراتب بیشتری را در بر داشت.

- به عنوان شهر اصلی میزبان جام جهانی و با توجه به فاصله زیاد کیپ تاون با سایر شهرها، استادیوم کیپ تاون به زمان و هزینه بیشتری نیاز داشت تا ارتباط خوبی با سایر مراکز داشته باشد.

بازیهای این ورزشگاه

- هشت دیدار رقابتهای جام جهانی در استادیوم کیپ تاون برگزار می شوندکه یکی از این دیدارها، یکی از دو دیدار مرحله نیمه نهایی تورنمنت است.

-دومین بازی رقابتهای جام جهانی در استادیوم کیپ تاون برگزار می شود و علاوه برآن، 4 دیدار دیگر از مرحله گروهی نیز در این ورزشگاه صورت خواهد پذیرفت. طبق برنامه ریزی های انجام شده، پس از آن هم یک دیدار مرحله یک هشتم نهایی، یک دیدار از رقابتهای مرحله یک چهارم پایانی ویک دیدار از دو دیدار مرحله نیمه نهایی نیز در ورزشگاه ساحلی شهر میزبان صورت خواهد پذیرفت.2.استادیوم الیس پارک ژوهانسبورگ

 

استادیوم الیس پارک ژوهانسبورگ

شهر : ژوهانسبورگ

پوشش: چمن

ظرفیت: 62 هزار نفر

استادیوم الیس پارک یا کوکاکولا پارک، که نام آن اخیرا و پس از توافق اسپانسرشیپ با کمپانی کوکاکولا تغییر یافته، شاهد دیدارهای حساس و فراموش نشدنی زیادی در عرصه فوتبال ملی و تعدادی از بازیهای تیم ملی آفریقای جنوبی است. استادیوم کوکاکولاپارک، میزبان دیدار فینال و همچنین مراسم افتتاحیه و اختتامیه رقابتهای جام کنفدراسیونها نیز بود.

زمین این ورزشگاه در آستانه رقابتهای جام جهانی تغییرات عمده ای یافته و تعداد صندلی های جایگاه های غربی، جنوبی و شمالی افزایش یافته و سقف جدیدی نیز در بالای این بخش ها اضافه شده است. رختکنهای جدید و امکانات جدید برای بخش وی آی پی، رسانه ها و افزایش تجهیزات پزشکی نیز در این بازسازی مورد توجه قرار گرفته است.به علاوه درب ورودی دیگری در بخش شمالی ورزشگاه نیز ساخته شده است.

این ورزشگاه که بازسازی آن اخیرا به اتمام رسیده، پارکینگی با گنجایش 1200 اتومبیل داراست. این ورزشگاه 62 هزار صندلی دارد و ظرفیت آن نسبت به قبل 7% ( حدود 5 هزار نفر) افزایش یافته است.

تجهیزات لازم برای سران رسانه ها، محوطه وی.آی.پی شیک و مدرن، امکانات لازم برای معلولان ، زمین چمن جدید و تجهیزات مدرن صوتی تصویری برای اطلاع رسانی به تماشاچیان در جریان بازی، استادیوم کوکاکولا پارک ژوهانسبورگ را آماده استقبال ازفوتبال دوستان و بازیکنان در جام جهانی کردده است.

اطلاعات :

- بیش از 30 هزار متر مربع بتون در فونداسیون این بنا به کار رفته

- بیش از 4500 تن مصالح برای ساخت طبقه اصلی 48 هزار مترمربعی به کار رفته و این شامل محوطه های صندلی دار نیست

- نزدیک به 500 هزار پاکت سیمان و حدود 3.2 میلیون ساعت کار نیروی انسانی برای ساخت این ورزشگاه به کار رفته

- حدود 3.1 میلیون آجر در این ورزشگاه استفاده شده؛ 1372 پنجره در سایزهای مختلف و بیش از 4.1 کیلومتر ریل دستی مصرف گردیده است.

- پنجاه بلندگوی 200 وات، سی بلندگوی سی وات و 245 بلندگوی خوشه ای دور تا دور ورزشگاه نصب شده است.

- الیس پارک ورزشگاه یکی از محبوبترین تیمهای آفریقای جنوبی یعنی اف سی اورلاندو پیریتس است.

- این استادیوم شاهد قهرمانی تیم ملی راگبی آفریقای جنوبی در رقابتهای جام جهانی 1995 بود.

تاریخچه

این استادیوم در سال 1928 به عنوان استادیوم راگبی ساخته شد. سپس آن را خراب کردند و در سال 1982 بازسازی کردند ولی در آن زمان هم تنها برای راگبی به کار گرفته می شد. این استادیوم محل برگزاری دیدارهای نهایی جام جهانی راگبی در سال 1995 نیز بود.

بهترین راه استفاده از پارکینگ مجانی (پارک اند راید) است که پس از پارک اتومبیل با بهره گیری از تجهیزات وسایل نقلیه عمومی سریع به استادیوم رسید. اتوبوسهای پرسرعت نیز یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی است که در جریان این تورنمنت به کار گرفته می شود که هواداران را در فاصله چندصدمتری ورزشگاه پیاده می کنند و البته با دریافت مبلغی هواداران را از محلات مختلف شهر به ورزشگاه می آورد.

تجهیزات ریلی ورزشگاه در حال بهبود است ولی قطعا امن ترین وراحت ترین وسیله رسیدن به ورزشگاه استفاده از سیستم اتوبوس است. استفاده از سیستم پارکینگهای پارک اند راید هم راه خوبی است.

نکات مثبت و منفی

- مجموعه ورزشی کوکا کولا محوطه بزرگی را در بر می گیرد که شامل تجهیزات مختلفی برای ورزشهای متعدد است و مدیریت مجموعه در فکر برگزاری رویدادهای بزرگ است.

- چشم انداز سکوهای ورزشگاه فوق العاده است. هواداران بسیار نزدیک به زمین مسابقه هستند و می توانند اسطوره هایشان را از فاصله بسیار نزدیکی ببینند. با توجه به طراحی فوق العاده ورزشگاه ، حتی از بالاترین صندلی های ورزشگاه نیز به وضوح می توان بازی را تماشا کرد.

- امنیت و ساختار زیربنایی ورزشگاه بازسازی شده است و با استفاده از دوربینهای سی سی تی وی و سیستم نورپردازی بهتر، امنیت محوطه کاملا برقرار است و سیستمهای حمل و نقل زیرساختی فراوانی نیز برای این استادیوم ساخته شده است.

- این ورزشگاه به نوسازی و مدرنی برخی از ورزشگاه های تازه ساز آفریقای جنوبی نیست ولی تاریخ و سنت بزرگی پشت همین ورزشگاه نهفته است.

- سطح روباز این استادیوم ممکن است باعث شود تا تماشاچیانی که برروی صندلی های ردیف بالا قرار گرفته اند، اندکی باشرایط آب و هوایی مشکل دار شوند، بویژه در فصل زمستان احساس سرما کنند و از همین رو تماشاچیان می بایست لباس گرم با خود به همراه داشته باشند.

- این ورزشگاه زمین تمرین تیم راگبی لاینز است و این ورزش تاثیر منفی زیادی برروی زمین چمن ورزشگاه داشته و آسیب زیادی به چمن رسانده. به همین دلیل زمین مسابقه می بایست بیش از حالت عادی آبیاری شود تا چمنها بخوبی رشد کرده و مشکلی وجود نداشته باشد.

بازیهای این ورزشگاه

استادیوم کوکاکولا پارک میزبان 7 دیدار از رقابتهای جام جهانی 2010 خواهد بود. 5 دیدار از مرحله گروهی، یک دیدار از مرحله یک هشتم پایانی و یک دیدار رده یک چهارم پایانی در این ورزشگاه برگزار می شوند. 5 دیدار مرحله گروهی میان تیمهای آرژانتین و نیجریه ، مصاف برزیل و کره، نبرد اسلوونی و آمریکا ، رویارویی اسپانیا و هندوراس و همچنین بازی ایتالیا مقابل اسلواکی خواهد بود.


3.استادیوم لفتوس ورسفلد - پرتوریا

 

استادیوم لفتوس ورسفلد - پرتوریا

شهر : پرتوریا / تشوانه

پوشش: چمن

ظرفیت: 50 هزار نفر

ورزشگاه لفتوس ورسفلد در قلب پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی، قرار دارد و گنجایش آن در حدود 50 هزار نفر است. با اعمال اندکی تغییرات این ورزشگاه توانست مطابق با استانداردهای فیفا لقب گیرد و اکنون آماده میزبانی رقابتهای جام جهانی است. این ورزشگاه یکی از قدیمی ترین ورزشگاه های آفریقای جنوبی است و بیشتر برای مسابقات راگبی و فوتبال به کار می رفته است.

برای آنکه این ورزشگاه ، مطابق با خواسته های فیفا برای میزبانی بازیها شود، بازسازی جایگاه خبرنگاران در بخش پائینی ضلع غربی ورزشگاه صورت پذیرفت و به علاوه سقف این ورزشگاه نیز بازسازی شد.

اسکوربورد الکترونیک، پروژکتورهای مناسب و سیستم صوتی درخور به تجهیزات ورزشگاه اضافه شده و به علاوه امکانات فوق العاده مدرنی برای پوشش رسانه ای دیدارهای این ورزشگاه، برای ارسال گزارشهای بازیها برای هوادارانی که شانس حضور در ورزشگاه را نداشته اند فراهم آورد. بازسازی ها در رختکن تیمها نیز اعمال شده است.

خبرنگاران که با بالاترین سطح توقعات روانه آفریقای جنوبی می شوند، قادر خواهند بود تا از امکانات رسانه ای فوق العاده این ورزشگاه ها بهره ببرند.

اطلاعات :

- با رفت و آمد اسپانسرها، نام این ورزشگاه بارها و بارها تغییر کرد و در نهایت اسم این ورزشگاه لفتوس ورسفلد گذاشته شد.

- تیم ملی آفریقا اولین پیروزی اش مقابل تیمی اروپایی را در این ورزشگاه کسب کرد و در سال 1999 با نتیجه 0-1 از سد سوئد عبور کرد.

- این ورزشگاه در رقابتهای جام کنفدراسیونها نیز میزبانی تعدادی ازاین رقابتها را عهده دار بود.

تاریخچه

این ورزشگاه در سال 1906 ساخته و در سال 1948 بازسازی شد. پس از آن برای مدتها برای ورزش راگبی به کار گرفته می شد و البته مسابقات فوتبال نیز در آن برگزار می شد.

پرتوریا، پایتخت اداری آفریقای جنوبی است؛ شهری رنگارنگ با تعداد فراوانی موزه و مجسمه. پرتوریا در 50 کیلومتری شمال ژوهاسبورگ است و دستیابی به این ورزشگاه، با اتومبیل و اتوبوس بسیار آسان است.اتوبوسها از مسیرهای مختلفی به سمت ورزشگاه حرکت می کنند.

نکات مثبت و منفی

- از هر 50 هزار صندلی ورزشگاه بخوبی می توان بازی را مشاهده کرد.

- این ورزشگاه یکی ازمجهزترین ورزشگاه های آفریقای جنوبی است و امکانات فوق العاده ای برای میزبانی از هواداران در آن تعبیه شده است.

- البته این ورزشگاه یکی از کهنه ترین ورزشگاه های آفریقای جنوبی است و ظاهر چندان مدرنی مثل سایر ورزشگاه های تازه ساز ندارد.

بازیهای این ورزشگاه

استادیوم لوفتوس، میزبان 6 دیدار از رقابتهای جام جهانی 2010 خواهد بود که یکی از این دیدارها از مرحله یک هشتم پایانی لیگ قهرمانان اروپا برگزار می شود. آفریقای جنوبی در یکی از رقابتهای مرحله گروهی مقابل اروگوئه قرار می گیرد و غنا مقابل صربستان در این زمین به میدان می رود.دیگر دیدار این ورزشگاه میان دو تیم آمریکا و الجزایر برگزار می شود.در سایر روزها نیز ورزشگاه لفتوس، میزبان دیدار تیمهای دانمارک و کامرون و همچنین دیدار دو تیم شیلی و اسپانیا خواهد بود.


4.استادیوم ساکرسیتی ، سووتو

 

استادیوم ساکرسیتی ، سووتو

شهر : ژوهانسبورگ

پوشش: چمن

ظرفیت: 89 هزار نفر

ساکرسیتی در ده کیلومتری مرکز شهر ژوهانسبورگ است و یکی از بزرگترین ورزشگاه های میزبان رقابتهای جام جهانی 2010 است که هشت دیدار از این رقابتها در این ورزشگاه برگزار خواهد شد.علاوه بر این دیدارها میزبان مراسم افتتاحیه و اختتامیه رقابتهای جام جهانی است.

این بدان معناست که دیدار فینال این رقابتها روز یازدهم ماه جولای در این ورزشگاه برگزار شده و تیم قهرمان در چمن این ورزشگاه جام قهرمانی را بالای سر خواهد برد.

جذاب ترین بخش این ورزشگاه طراحی کدویی شکل بخشهای داخل این ورزشگاه است .ساختار کدوئی شکل به این دلیل انتخاب شده که این یکی از سمبلهای مطرح قاره آفریقا است.

نگاه کردن به ورزشگاه از بیرون نیز تجربه دلنشینی است. این ورزشگاه وسعت بزرگی دارد و بسیار جذاب و خیره کننده است ولی ورود به این ورزشگاه خود دنیای دیگری دارد.آفریقایی ها از داشتن چنین استادیومی احساس غرور می کنند.

اطلاعات :

- رستورانی با گنجایش 300 صندلی

- موزه فوتبال

- جایگاه خبرنگاران با 2451 صندلی

- ورزشگاه با گنجایش 94700 نفر، بزرگترین ورزشگاه آفریقاست.

- البته با توجه به قوانین و قواعد فیفا، تنها 89.000 نفر تماشاگر می توانند در جریان رقابتهای جام جهانی این بازیها را از نزدیک تماشا کنند.

- از دیدگاه مهندسی، ساکرسیتی بزرگترین ورزشگاه مسقفی است که برای رقابتهای جام جهانی ساخته شده است.

تاریخچه

این ورزشگاه که به صورت رسمی به نام اف .ان.بی شناخته می شود ، در سال 1987 تاسیس شد و با صندلی های سفید و آبی اش گنجایش پذیرش 80.000 تماشاگر را داشت. این ورزشگاه همچنین میزبان مرحله نهایی رقابتهای جام ملتهای آفریقا در فوریه 1996 بود و در آن زمان تیم ملی آفریقای جنوبی موفق شد تا تونس را با نتیجه 0-2 شکست دهد. این استادیوم به علاوه یادآور جشنهایی بود که در سال 1990 به مناسبت آزادی نلسون ماندلا از زندان برگزار شد، در آن زمان حدود 100.000 نفر برای جشن گرفتن آزادی ماندلا به این ورزشگاه آمده بودند.

استادیوم ساکرسیتی، در سووتو، نزدیک ناسرک، ژوهانسبورگ قرار دارد و در حدود 10 کیلومتری جنوب غربی پایتخت این کشور واقع شده است. بدین ترتیب دسترسی به این ورزشگاه کار آسانی خواهد بود.

این ورزشگاه درنزدیکی بخش شمالی ایستگاه حمل و نقل ناسرک است که شامل تاکسی، اتوبوس و سرویسهای حمل و نقل سریع است و امکانات خوبی را برای هواداران فراهم می آورد. اتوبوسهای سریع دسترسی به این استادیوم را آسان می سازد و اتوبانهای متعددی که به این ورزشگاه منتهی می شوند، ساخته شده است.

بدین ترتیب و با توجه به تمهیدات درنظرگرفته شده، این ایستگاه قابلیت انتقال 23280 نفر در هر ساعت را داراست.

نکات مثبت و منفی

- پارکینگ بزرگ برای هواداران، سیستم حمل و نقل فوق العاده کامل و خوب از جمله نکات مثبت این ورزشگاه است.

- هیچ صندلی بدی در این ورزشگاه یافت نمی شود. سیستم طراحی این استادیوم به نحوی بوده که حتی کسی که ارزان ترین بلیطها را خریداری کرده، بخوبی می تواند در جریان بازی قرار بگیرد.

- این ورزشگاه تنها برای مسابقات فوتبال استفاده نمی شود و علاوه بر فوتبال دیدارهای راگبی نیز در آن دنبال می شود که ممکن است تاثیر منفی برچمن ورزشگاه داشته باشد، هر چند که پیش از رقابتهای جام جهانی، هیچ مسابقه راگبی ای در آن برگزار نخواهد شد.

بازیهای این ورزشگاه

تعداد صندلی های این ورزشگاه که از صندلی های ورزشگاه ومبلی جدید نیز پیشی گرفته است، میزبانی 8 دیدار در رقابتهای جام جهانی را عهده دار خواهد بود. علاوه بر این دیدار، مراسم افتتاحیه و اختتامیه و دیدار افتتاحیه این رقابتها که میان دو تیم آفریقای جنوبی و مکزیک برگزار می شود نیز در این ورزشگاه انجام خواهد گرفت. دیگر دیدارهای این ورزشگاه ، دیدار تیمهای هلند- دانمارک، آرژانتین – کره، برزیل- ساحل عاج و غنا- آلمان است، علاوه برآن یک دیدار از مرحله یک هشتم پایانی ، یک دیدار دور یک چهارم پایانی و دیدار فینال نیز در استادیوم ساکرسیتی دنبال خواهد شد.

نظرات

دیه گو آرماندو مارادونا، اسطوره فوتبال آرژانتین و سرمربی کنونی تیم ملی این کشور در جریان بازدیدش از این ورزشگاه در اوایل سال 2010 در صحبتهایی در این رابطه گفت:« من در استادیومهای زیادی بازی کرده ام ولی ورزشگاه ساکرسیتی یکی از زیباترین ورزشگاه ههایی است که در عمرم دیده ام.امیدوارم که روز یازدهم ماه جولای برای دیدار فینال در این ورزشگاه حاضر شوم.»


5.استادیوم فری استیت

 

استادیوم فری استیت

شهر : بلوئمفونتین / مانگائونگ

پوشش: چمن

ظرفیت: 46 هزار نفر

بلوئمفونتین در ایالت مانگائونگ که در زبان محلی به معنای "مکان یوزپلنگها" است قرار دارد و در همین شهر است که می توانید استادیوم فری استیت را بیابید.

این ورزشگاه که اخیرا بازسازی شده، در جریان رقابتهای جام کنفدراسیونها در سال 2009 نیز مورد استفاده قرار گرفت و دیدار تاریخی دو تیم اسپانیا و آمریکا که با شکست اسپانیا همراه بود در آن برگزار گردید.

نام این ورزشگاه از نام ایالتی که در آن قرار گرفته،مشتق شده و در جریان بازیهای گروهی و مرحله یک چهارم نهایی رقابتهای جام ملتهای آفریقادر سال 1996 و مسابقات جهانی راگبی در سال 1995 نیز مورد استفاده قرار گرفته بود.

این ورزشگاه که اخیرا بازسازی شده، زمین خانگی تیم راگبی چیتا نیز هست و گنجایش این ورزشگاه از 38 هزار نفر به 45 هزار افزایش یافته.افزایش صندلی های جایگاه وی آی پی، وسعت مرکز استقرار خبرنگاران، پارکینگ و امکانات امنیتی بیشتر از جمله سایر تغییراتی است که در این ورزشگاه اعمال شده است.

اطلاعات :

-این استادیوم در حقیقت یک مجموعه ورزشی بزرگ است که امکاناتی برای ورزشهای هاکی، کریکت، دو و میدانی و تنیس دارد.

- تغییرات و بازسازی این ورزشگاه باعث شد تا تعداد صندلی های آن از 38هزار تا به 46 هزار صندلی افزایش یابد.

- سایر تجهیزاتی که در حین بازسازی به این ورزشگاه اضافه شد، پروژکتورهای مناسب، اسکوربورد الکترونیک و سیستم های صوتی می باشد.

تاریخچه:

ورزشگاه فری استیت، سابقه ای طولانی در برعهده گرفتن مسابقات مهم را دارد، چرا که از زمان تاسیسش در سال 1952 میزبانی مسابقات مختلفی در راگبی و فوتبال را عهده داربوده. تعدادی از مسابقات جام جهانی راگبی در سال 1995 و جام ملتهای آفریقا در سال 1996 در آن برگزار شده.

دسترسی به این ورزشگاه که در وسط آفریقای جنوبی قراردارد، بسیار آسان است. فرودگاه بین المللی بلوئمفونتین در نزدیکی ورزشگاه فری استیت است و دسترسی به این ورزشگاه از طریق قطار و اتوبانها نیز ساده است.

نکات مثبت و منفی

- این ورزشگاه بارها و بارها میزبان رویدادهای مختلف بین المللی بوده و تجربه این میزبانی را به بهترین نحو ممکن داراست.

- ساکنان این شهر نیز شیفته ورزش هستند و این قطعا جو هیجان انگیزتری را در شهر بلوئمفونتین حکمفرما خواهد ساخت. بویژه دیدار آفریقای جنوبی و فرانسه که در مرحله گروهی در شهر بلوئمفونتین برگزار می شود، قطعا با شور و هیجان بی نظیری دنبال خواهد شد.

- واحد وی . آی.پی این ورزشگاه بسیار بزرگ و مجهز است.

- به دلیل برگزاری مسابقات راگبی در زمین این ورزشگاه، آسیب هایی به آن وارد شده و به همین دلیل زمین چمن فری استیت نیاز به مراقبتهای ویژه دارد.

- شبهای زمستانی بلوئمفونتین بسیار سرد است و طراحی این ورزشگاه به نحوی است که شرایط حفاظتی خوبی از تماشاگران در قبال سرما یا گرما را ندارد.

بازیهای این ورزشگاه

این ورزشگاه میزبان5 دیدار مرحله گروهی و یک دیدار مرحله یک هشتم پایانی خواهد بود و هواداران حاضر در این ورزشگاه می بایست خود را برای تماشای بازیهای هیجان انگیزی آماده کنند. یکی از این دیدارهای جذاب میان تیمهای ژاپن و کامرون خواهد بود. مصاف یونان و نیجریه؛ رویارویی اسلواکی و پاراگوئه و سوئیس و هندوراس از دیگر دیدارهای این ورزشگاه خواهند بود.مصاف آفریقای جنوبی و فرانسه که در فری استیت برگزار می شود را فراموش نکنید.!


  
نوشته شده توسط ارسلان باقری در 1389/03/19 و ساعت 11:03 [+] | نظرات ()
ویرایش شده در تاریخ 1389/03/23 و ساعت11:01

Template Designer : Siamak Pakraei  FootballThemes | © http://abagheri.mihanblog.com 2006